Mässingsstomme, för 24 st ljuspunkter behängda med droppformade prismor. Diameter 126 cm, total höjd 80 cm.
Slitage och skador. Böjd manschett och ljusarm. Glasmanschett skadad. Prismorna ej genomgångna. Ej funktionstestad.