Stomme av mässing behängd med prismor. Glasspjut, glasad stam och avslutande klot. fem ljusramar, totalt sju ljuspunkter. Tygskärmar medföljer. Höjd 55 cm exklusive kedja.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Smärre fläckar. Skador på skärmarna. Prismor saknas.