BÄNK, rokokostil, 1800-talets första hälft.

Betsat lövträ. Skuren dekor av bl a rocaille och figurer. Fast stoppad sits, dekor av pärlspik. Kopplad benställning. Sitthöjd ca 45 cm. Längd 110 cm.

Slitage. Maskhål. Senare solkig klädsel.

Utropspris
8 000 SEK