Målade med bronserade detaljer. Rygg med genombruten dekor i form av axknippe. Kannelerade ben med hörnfeluroner fram, svarvade H-kryss. Sitsar klädda med mönstrad textil.
Färgbortfall. Krackelyr. Sprickor. Bruksslitage. Smärre fläckar. Senare klädsel.