Stomme av mässing med tre tonade glaskupor. Etikettmärkt. Diameter ca 45, total höjd ca 57 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Flertalet nagg, ej synliga när kuporna är monterade. Mindre buckla i den perforerade metallen.