TAKLAMPA, Hans-Agne Jakobsson, Markaryd, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing med tre tonade glaskupor. Etikettmärkt. Diameter ca 45, total höjd ca 57 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Flertalet nagg, ej synliga när kuporna är monterade. Mindre buckla i den perforerade metallen.

Utropspris
1 500 SEK