SKÅP, 1700-talets mitt.

SKÅP, 1700-talets mitt.

Tudelat. Fanerat med bl a valnöt. Överdel med brutet krön. Dörrpar med bakomliggande hyllplan samt tre mindre lådor. Underdel med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 137. Djup 59. Höjd ca 229 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage och fanerskador. Torrsprickor, främst i dörrspeglar.

Utropspris
18 000 SEK