SERVISDELAR, porslin, 27 delar, "Les Tresors de la Mer", Versace för Rosenthal.
6 st tallrikar, 27 cm ( en med nagg och repa)
6 st djupa tallrikar, 23 cm
6 st buljongkoppar med fat( en kopp med nagg)
6 st kaffekopp med fat
1 st sockerskål med lock
1 st gräddkanna
1 st kaffekanna( skadat)
Smärre slitage. En tallrik, en buljongkopp med nagg. Kaffekanna med stor nagg(skada)
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.