SABEL, för Officer, Danmark, 1800-talets slut.

Fäste av mässing, metallindad kavel. En Portepée vid fästet. Rak samt eneggad klinga med bred blodränna och flat rygg. Mässingsskodd läderbalja. Längd ca 79, varav klingan ca 76 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Torrsprickor vid lädret.

Utropspris
2 000 SEK