Fäste av mässing, metallindad kavel. En Portepée vid fästet. Rak samt eneggad klinga med bred blodränna och flat rygg. Mässingsskodd läderbalja. Längd ca 79, varav klingan ca 76 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Torrsprickor vid lädret.