I etui. Vitemaljerat malteserkors med kronor i korsvinklarna, korslagda svärd vid sidorna. Åtsidan med centrerat svärd och tre kronor. Frånsidan med svärd och lagerkrans runt spetsen samt ordens motto Pro Patria. Gult sidenband med blå kanter. Höjd ca 8 cm.
Smärre bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre repor.