KUNGLIGA NORDSTJÄRNEORDEN, Kraschan för kommendör, silver, Hovjuvelerare Carlman, Stockholm, 1958. Vikt ca 34 gram.

Malteserkors av pressad silverplåt, delade armar med repstavskant, spetsarna med kulformade avslut. Vid mitten en femuddig stjärna. På baksidan vertikalt placerad säkerhetsnål, stämplar på nålfästet. Längd ca 8 cm.

Mindre bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre repor.

Utropspris
2 500 SEK