Malteserkors av pressad silverplåt, delade armar med repstavskant, spetsarna med kulformade avslut. Vid mitten en femuddig stjärna. På baksidan vertikalt placerad säkerhetsnål, stämplar på nålfästet. Längd ca 8 cm.
Mindre bruks- och åldersbetingat slitage. Mindre repor.