ANDERS BRANDT, Norrköping (1777-1790), kaffekanna, silver, sengustaviansk, trol 1780.

Cylindrisk med svarvat träskaft. Tassfötter. Lockknopp i form av frukt. Höjd 19 cm.

Slitage, livet med smärre bucklor, en fot något tilltryckt. Hänkelns benknopp saknas.

Utropspris
10 000 SEK