SKÅL, porslin, Kina, Sung (960-1279).

Rund med indragen fotklack. Ljus, nästan krämfärgad glasyr. Höjd ca 5,5, diameter ca 10 cm.

Obetydliga fotnagg. Smärre glasyrmistor. Svaga krackeleringar. Mindre lagning.

Utropspris
2 000 SEK