SÅSSKÅL med FAT, silver, bland annat Adolf Zethelius, Stockholm, 1827.

Ursprungligen ej tillhörande varandra.
Skålen delvis förgylld. Skålens diameter ca 14 cm. Höjd ca 9 cm. Totalvikt ca 459 g.

Slitage. Bucklor. Senare förgyllning. Repor.

Utropspris
3 000 SEK