POTTSKÅP, sengustavianskt, 1800-talets början.

Fanerat med mahogny. Infälld skiva av marmor. Jalusi med bakomliggande förvaring och skiva av marmor. Dörr med bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Längd 38,5. Djup 32. Höjd 80 cm. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Torrsprickor. Fanerskador. Kompletterad med senare listbitar.

Utropspris
1 500 SEK