Porträtt av dam i blå klänning och blomstergirland. Oval 60 x 49,5 cm.
Tvättad. Slitage. Krackelyr. Retuscher.
Namnlösa porträtt: utställning anordnad av Svenska Dagbladet och Liljevalchs konsthall 15-30 jan 1938