BYRÅ, av Johan Noraeus (mästare i Stockholm 1769-1781). Rokoko.

Fanerad med bl a valnöt. Tre lådor, beslag av mässing. Signerad i översta lådbotten "I:NORAEUS". Med Stockholm snickareämbetes runda stämpel. Bredd 108. Djup 54. Höjd 84 cm. Nyckel finns.

Kompletterad med senare skiva. Slitage. Torrsprickor. Nyckel fungerar endast till översta lådan.

Utropspris
25 000 SEK