Design
922820

FOLKE OHLSSON, soffa, "Saratoga", Dux Möbel AB, formgiven 1962.

Textilklädd, underredet fanerat medi teak. Lösa plymåer. Längd ca 195 cm.

Slitage. Fläckar. Lagningar på klädsel undertill. Torkad stoppning. Källardoft.

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 215.

Utropspris
4 000 SEK