KARMSTOL, transition rokoko/gustaviansk, 1700-talets andra hälft.

Målad stomme med lätt svängda ben och blomsterdekor. Fast stoppad rygg och sits, klädd med tyg. Sitthöjd ca 46 cm.

Slitage. Torrsprickor och smärre fläckar. Senare klädsel. Visst ärgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK