BÖCKER, 11 st, bl a Bibeln samt KARTOR, 5 st 1800-tal.

Baggesen, Jens, 10 vol (undet, tredie, fierde, femte, siette, syvende, niende, tiende, ellevte, tolvte bind), Danske Vaerker, Seidelin, Kiøbenhavn, 1828 - 1832.

Biblen, eller Then heliga skrift, gamla och nya testamentet. Med stående stilar. På föranstaltande af evangeliska sällskapet. Stockholm, tryckt hos Samuel Rumstedt, 1812., Stockholm, 1812

"Iceland" inkl "Sweden & Norway" samt "Southern Italy" från Betts's Family Atlas. "India", "United States, North America", från boken James Wyld's Atlas of the World. "Southafrica" från Thomson's General Atlas. Bladmått 33 x 25,5 cm - 35,5 x 53,5 cm.

Slitage. Några skador. Gulnade. Vikveck. blyerts- och bläckskrift. Enstaka hål. Ej fullt genomgångna. Delivs senare bokband.

Utropspris
1 500 SEK