Förgylld, dekorerat med rocailler, kartuscher samt en figur. Emaljerad urtavla med romerska timsiffror. Höjd ca 38 cm. Pendel och glashuset medföljer. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Märken. Smärre färgbortfall.