Allmoge
923965

SKULPTUR, trä, 1800-tal, troligen Hälsingland.

Häst med ryttare, monterad på sockel. Sadel av tyg, man och svans av tagel, seldon av ståltråd. Längd 16, höjd 18,5 cm.

Slitage. Manen med hårt slitage. Färgbortfall.

Utropspris
2 000 SEK