GOLVUR, urtavlan märkt "Abel Panchaud, London", England, omkring sekelskiftet 1800.

Rak form. Fanerat med mahogny. Flankerande kolonner. Huv med svängt profilerat krön, krönt av en spira. Urtavla med både romerska och arabiska siffror. Pendel medföljer. Bredd 47,5, djup 24, höjd ca 210 cm. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Renoverad och kompletterad. Fotsockel med skador. Maskstungen. Ej funktionstestad. Fanerskador. Lod saknas.

Utropspris
4 000 SEK