KRISTIAN KROKFORS, Andalucia, olja på duk, signerad. Daterad -97 á tergo.
100 x 150 cm.
Smärre slitage. Enstaka fläckar. Ytslitage. Skrapmärken.
Kristian Krokfors föddes i Finland 1952. Drygt 20 år gammal påbörjade han sin utbildning vid konstindustriella högskolan i Helsingfors, för att 1974 flytta till England och studera i Leicester. Under det sena 80-talet arbetade Krokfors ett antal år i New York, för att därefter återvända till Helsingfors. På auktion förekommer främst Krokfors grafik, med stiliserade motiv av trädgårdar och hus.