Mörkblå nyans. Förgylld brodyr av ekollon och ekblad vid ståndkragen, ärmarnas avslut samt ovanför skörten. Enradig knapprad om åtta förgyllda knappar med motiv av kunglig krona. Byxa med revärer. Ryggens längd inklusive skört ca 113 cm. Byxornas längd ca 113 cm. Etikett invändigt med datum, namn samt Nordiska Kompaniet AB, Stockholm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Missfärgad. Skador (mestadels invädigt). Lagningar.