SLAGLÅSPISTOL, märkt Sotiau à Metz, 1800-talets mitt.

Kolv av valnöt med nätskuren dekor. Slät pipa. Låsbleck märkt "Sotiau à Metz" samt stämplat med ett B. Längd 33 cm.

Bruksskick. Märken. Mindre skador och sprickor.

Utropspris
3 000 SEK