SLAGLÅSPISTOL, London, 1800-talets mitt.

Nätskuren kolv i valnöt. Beslag i mässing med graverad dekor. Laddstock i stål. Räfflad pipa märkt "Hollin(?) & Zheath London". Med engelska kontrollstämplar. Längd 25 cm.

Slitage. Spricka med lös del på kolven. Hanen fastnar endast i ett läge.

Utropspris
1 500 SEK