FLINTLÅSPISTOL, troligen 1700-tal.

Stock i valnöt med skuren dekor. Dekor av metallinläggningar. Låsbleck märkt "Challier de Perigneux". Slät pipa. Laddstock med detalj i ben. Längd 35 cm.

Slitage. Lagningar. Mindre dekorbortfall. Restaurerad/kompletterad. Sprickor. Defekt lås.

Utropspris
6 000 SEK