Stomme i trä, benen med mässingsavslut. Lätt svängda armlän. Lösa sitt- och ryggplymåer. Sittplymåerna undertill etikettmärkta. Längd ca 177 cm. Höjd ca 70 cm.
Bruksslitage. Repor och märken. Klädseln med smärre fläckar och liten skada.