LJUSKRONA, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft, höjd ca 115 cm.

Stomme i gulmetall. Behängd med olikformade prismor. Åtta ljusarmar med elektriska ljus. Ytterligare 12 ljuspunkter längst mittstommen. Avslutande kotte. Diameter ca 90 cm.

Bruksskick. Några delar sneda. Ej funktionstestad.

Utropspris
15 000 SEK