GOLVLAMPA, "Arco", Achille och Pier Castiglioni, Flos, Italien.

Sockel av marmor, svängd metallställning med justerbar längd. Sockelns mått 24x18, höjd ca 55 cm. Kupan etikettmärkt Flos Made in Italy, diameter ca 32 cm. Formgiven 1962. Total höjd ca 254 cm.
Ny originalkupa medföljer.

Slitage. Nagg. Ej funktionstestad. Anlupen.

Utropspris
7 000 SEK