Förgyllda samt bronserade. Ramverk med riklig, skuren dekor. Fast stoppad sits och rygg. Bredd 49 cm, sitthöjd 44 cm, totalhöjd 88 cm.
Ställvis slitage och märken. Smärre färgbortfall.