STOLAR, ett par, möjligen Danmark, 1700-tal.

Skuren kröndekor, balusterformade ryggar, stoppade sitsar. Svängda benen kopplade med H-kryss, krön- och sarg dekoreras av förgylld rocaille. Bredd 51 cm, sitthöjd 45 cm, total höjd 104 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador. Senare sitsar.

Utropspris
200 EUR