HERTHA BENGTSSON, kanna, flintgods, Rörstrand, sent 1940-tal. Förstudie till Blå eld-serien.
Dekor av blad i relief. Glaserad i blått. Stämpelmärkt R SVERIGE HB. Höjd ca 25 cm.
Obetydligt ytslitage.