SLAGLÅSPISTOLER, ett par, omkring 1800-talets mitt.

Stockar med nätskuren dekor. Beslag i stål med graverad dekor. Guldinläggningar på piporna. Piporna märkta med oidentifierade stämplar, FR i oval samt M under krona. Släta pipor. Längd ca 35 cm. Kruthorn i mässing med driven dekor av hjortar och hundar medföljer.

Slitage med märken. En defekt hane. Sprickor och några skador. Delvis restaurerade, möjligen omgjorda från flintlås.

Utropspris
8 000 SEK