HUGGARE, troligen m/1748.

HUGGARE, troligen m/1748.

Mässingsfäste. Klinga med en blodränna ca 43 cm lång samt P-stämpel. Längd på klingan 59,5 cm, total längd 75 cm. Svärtad läderbalja med mässingsbeslag.

Bruksskick. Märken. Balja med hårdare slitage och färgbortfall.

Utropspris
2 000 SEK