Otto Hagborg

(Sverige, 1854-1927)
Otto Hagborg
(Sverige, 1854-1927)

OTTO HAGBORG, olja på duk, signerad Otto Hagborg.

Gossar med hummer, motiv från Frankrike. 100,5 x 75 cm.

Dåligt spänd duk. Dukens hörn med obetydliga hål, knappnålsstora (troligen efter tidigare uppfästning). Dukens ytterkanter mot ram med smärre skrapmärken och färgbortfall. Krackelyrer. Ställvis obetydligt färgbortfall. Fernissa, vilken gulnat något. Ytsmuts.

Utropspris
9 000 SEK