Tudelat. Ek. Uppsvängt krön. Överdel med spröjsat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med dörrpar och bakomliggande hyllplan och besticklådor. Bredd 142. Djup 28 - 35. Höjd ca 221 cm. Nyckel finns.
Slitage. Torrsprickor. Repor. Märken. Omarbetad och kompletterad med bl a senare lådinsats.