KAUKO RÄSÄNEN, minnesmedalj, silver samt 18k guld, Sporrong, numrerad 001/300, 1973.
"Svenska arkeologiska samfundets beskyddare". Tudelad med porträtt av kung Gustaf VI Adolf. Till minne av kungens 75 år som arkeolog. I träask. Total vikt 318 g, guldvikt 233 g, silvervikt 86 g. Diameter 5 cm.
Obetydligt ytslitage.