ILMARI TAPIOVAARA, möbelgrupp 4 delar, "Pirkka", Artek, Finland, 2000-tal.
Mörkbetsad. Svärtad benställning. Etikettmärkt. Bordets längd 120, bredd 70, höjd 71,5 cm. Pall sitthöjd 44 cm.
Slitage. Repor. Märken. Smärre fläckar.
Modellen formgiven 1955.