SVÄRD, troligen 1600-tal.

SVÄRD, troligen 1600-tal.

Järn. Fäste med dekor av djur och växter. Genombruten parerplåt med dubbelörnen. Längd 112 cm.

Slitage med mindre sprickor. Restaurerat och kompletterat, troligen senare klinga och kavellindning.

Utropspris
6 000 SEK