HÄNGE, 5 st, med snäckskalkaméer, mestadels förgyllt silver.

Hänge föreställande en dam med blommor, prydnad med mindre smaragder, sent 1800-tal. Höjd ca 5,8 cm. Hänge omgivs av vita pastestenar och fantasilänk kedja i gul metall. Hängets höjd ca 4,8 cm. Kedjans längd ca 48 cm. Tillsammans med tre brosch/hängen, varav en är i gul metall, ej förgyllt silver.

Smaragderna med mindre nagg. Ställvis anlöpning och missfärgning. Slitage, mindre repor.

Utropspris
1 500 SEK