SLIPSNÅL, 7 st, med fasettslipade granater, mestadels silver.

Slipsnål med cabochonslipad granat, Markströms Guldsmeds, Uppsala, 1913, 18K guld. Längd ca 6,8 cm. Tillsammans med sex andra slipsnålen, silver och förgyllt silver. Längden ca 5,8-7,5 cm. Totalvikt ca 14 g.

Lagningar till baksidan av en slipsnål. En granat saknas till en annan. Ställvis anlöpning. Bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK