BØRGE MOGENSEN, soffa, modell 2212, Fredericia Stolefabrik, 1900-talets mitt.
Skinnklädsel. Lösa sits- och ryggdynor. Ben av betsat trä. Längd 128 cm. Sitthöjd 44 cm.
Slitage. Ställvis omfattande slitage. Repor. Krackelyr. Klädsel med hårt slitage och revor. En dyna saknas.