Marcus Larsson

(Sverige, 1825-1864)
Marcus Larsson
(Sverige, 1825-1864)

MARCUS LARSON, efter, olja på duk, signerad STHM, daterad 1860.

Berglandskap med fors. 95 x 127 cm.

Omfattande dukskador. Lagningar. Retuscher. Krackelyr.

Originalmålningen hänger på Nationalmuseum, inventarienummer 986.

Konstnär

Utropspris
10 000 SEK