Målad och bronserad. Dekor av Fågel Fenix omgiven av vingar och krönt av kunglig krona. Höjd 23 cm.
Slitage. Senare bronsering och målning.
Stockholms stads brandförsäkringskontor bildades år 1746 då ett antal fastighetsägare, med grosshandlare Charles Tottie i spetsen, gick samman för att solidariskt hjälpa varandra att ersätta skador vid brand. Alla privata och offentliga byggnader utom slott och kyrkor "inom stadens staket" kunde därmed försäkras. Genom Brandkontoret skulle hus snabbt kunna återuppbyggas på samma plats där de brunnit ner. De försäkrade byggnaderna markerades med brandkontorets emblem som sattes fast på fasaden.