GABRIEL BURMEISTER, soppterrin, unik, lergods, Upsala Ekeby, daterad 1921.
På fot med lock. Knopp i form av plommon. Glaserad. Höjd 35 cm.
Omfattande lagning. Tillverkningsdefekter. Krackelyr.