Förgyllt och bronserat fodral med skuren dekor. Urtavlan märkt A. Rundelius. Stockholm. Urhuset krönt av bandrosett och medaljong. Höjd 92 cm, bredd 60 cm.
Sedvanligt ytslitage. Restaurerad/kompletterad, sprickor samt färgbortfall. Ej funktionstestad.