Carl Bloch

(Danmark, 1834-1890)
Carl Bloch
(Danmark, 1834-1890)

CARL BLOCH, olja på pannå, signerad och daterad 1875

Porträtt. A tergo med påskrift: "Portrait af Enkefru Hein(z?)... hos dav. Kronprinsesse Lovis af Danmark Malet i 1875 af Professor Carl Bloch". Oval, 19,5 x 15 cm.

Krackelyrer. Ej examinerad ur ram.

Utropspris
4 000 SEK