Bonat lövträ, delvis bemålat. Skuren dekor av akantus och svängda ben. Klädd och stoppad rygg och resårsits. Blommig klädsel fäst med pärlspik. Sitthöjd 45 cm.
Slitage. Senare klädsel med smärre fläckar, blekt. Senare målning. Större fotpall med lagning på ett ben. Mindre fotpall ej tillhörnade. Avslag.