MARIAN ZAWADZKI, fat samt bordslampa, lergods, Tilgmans keramik, 1900-talets andra hälft.

Bordslampa signerad "M", med dekor av blommor och textilklädd skärm, höjd exklusive lampsockel 21 cm. Fat med dekor av rådjur, signerat "Marian Z" och daterat 1958, längd 36 cm.

Bruksskick. Mindre bränningssprickor. Obetydligt nagg på fatet. Limning vid lampsockel. Lampa ej funktionstestad. Skadad lampskärm.

Utropspris
1 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

402. Alex Katz, "Cane Garden Bay 2".
Utropspris
8 000 000 - 10 000 000 SEK
Budhistorik
5 000 000

ditt bud
Aktuellt bud:
5 000 000 SEK