Bordslampa signerad "M", med dekor av blommor och textilklädd skärm, höjd exklusive lampsockel 21 cm. Fat med dekor av rådjur, signerat "Marian Z" och daterat 1958, längd 36 cm.
Bruksskick. Mindre bränningssprickor. Obetydligt nagg på fatet. Limning vid lampsockel. Lampa ej funktionstestad. Skadad lampskärm.